فونت مناسب برای وبسایت‌

فونت مناسب برای وبسایت‌


چگونه یک فونت مناسب برای وبسایت‌ انتخاب کنیم؟

چگونه یک فونت مناسب برای وبسایت‌ انتخاب کنیم؟ طراحی یک وبسایت بی نقص کار سخت و طاقت فرسایی راحتی نیست. چون شما باید جزئیات بسیار زیادی را رعایت کنید. یکی از این جزئیات انتخاب درست و مناسب فونت است. در نوشتن محتوا برای وبسایت یا انتخاب تصاویر برای صفحه اصلی وبسایت باید ذهن‌تان درگیر انتخاب فونت مناسب نیز باشد. در طراحی سایت وقتی که نوبت به انتخاب فونت می‌رسد موضوع به همین سادگی نیست که چیزی را انتخاب کنیم که صرفاً زیبا به نظر برسد بلکه خوانایی، در دسترس بودن و انعطاف‌پذیری از جمله مشخصه‌هایی هستند که باید در انتخاب فونت برای طراحی سایت در نظر داشت.

مجموعه ملکه یک شرکت حرفه‌ای آی تی محور است که در زمینه طراحی سایت، سئو سایت و بهینه سازی موتور جستجو، طراحی اپلیکیشن اندروید و طراحی اپلیکیشن و همچنین دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارد. افتخار همراهی با کسب و کارهای کوچک و بزرگ ما را از چالش‌های فراوانی در مسیر بلندترین قله‌های دیجیتال عبور داده و امروز هر آنچه برای رسیدن بهترین‌های دنیای دیجیتال لازم دارید را با خود به همراه داریم. برای مطالعه بیشتر حتماً مقالات چگونه تولید محتوا کنیم؟ و با تیتر جذاب فروشتو بیشتر کن  را بخوانید.

نوع کسب و کار و انتخاب فونت مناسب

 

فونت مناسب برای وبسایت‌
فونت مناسب برای وبسایت‌

 

در حوزه طراحی وب، فونت در گروه گرافیک وبسایت قرار می‌گیرد. فونت وب سایت یکی از مهمترین و کلیدی‌ترین بخش‌های وبسایت است که باید به آن خیلی توجه کنید. بیشتر طراحان سایت به فونت وبسایت توجه نمی‌کنند و استفاده از فونت‌های استاندارد را مهم نمی‌دانند و همین امر از جذابیت سایت آن‌ها کم می‌کند. استفاده از فونت نامناسب و غیراستاندارد خستگی و اذیت شدن چشم کاربران را به دنبال دارد و این امر باعث خارج شدن آنها از وب سایت می‌شود. امروزه کاربران بسیار نکته سنج و سخت‌گیرتر از گذشته عمل می‌کنند و به محض اینکه مشکلی در وبسایت باشد آن سایت را ترک کرده و به وبسایت‌های دیگر سر می‌زنند.

به همین دلیل مدیران وبسایت‌ها باید توجه زیادی به فونت وبسایتشان داشته باشند که هیچ مشکلی نداشته و بتواند کاربران بیشتری را جذب کنند. توجه داشته باشید که شما با انتخاب درست فونت سایت خود می توانید کسب‌وکارتان را گسترش بدهید. فونت‌های فارسی استاندارد و زیبایی وجود دارند که با رعایت جزئیات طراحی شده و استفاده از آنها باعث زیباتر شدن ظاهر سایت می‌شود. شما نیز با استفاده از فونت‌های مناسب می‌توانید مقالات و محتوای سایت خود را خواندنی‌تر و جذاب کنید. البته اهمیت فونت سایت فقط در قسمت مقالات آن سایت نیست.

بلکه باید در تمام بخش‌های سایت خود به فونت آن دقت کنید. استفاده درست از فونت‌ها در بخش‌های مختلف سایت می‌تواند کاربران را بهتر راهنمایی کند و زیبایی متن‌های سایت را چند برابر افزایش دهد. انتخاب درست فونت میزان رضایت کاربران را نیز افزایش می‌دهد. اگر گوگل تشخیص دهد که وبسایت شما ناخوانا است به سایت شما امتیاز منفی می‌دهد و این موضوع رتبه سئوی سایت شما را کاهش می‌دهد. پس حال به اهمیت فونت پی بردید و خود را ملزم به انتخاب فونتی متناسب با سایتتان می‌دانید. نوع فونتی که برای سایت انتخاب می‌شود به نوع کسب‌وکار آن سایت بستگی دارد.

اگر سایتی دارید که در حوزه فرهنگی فعالیت دارد می‌توانید از فونت‌هایی مثل انجمن، ایران شارپ و ایران استفاده کنید. اگر دوست دارید فونت سایتتان حس صمیمیت و شادی را به کاربر منتقل کند می‌توانید از فونتی مثل ایران سنس دست نویس استفاده کنید. سایتهایی که مخاطبشان زیاد نیست یا نوپا هستند نیاز نیست هزینه بابت خرید فونت بپردازند و می‌توانند از فونت‌های رایگان استفاده کنند. برای طراحی سایت خود ابتدا شخصیت برند و نوع آن را تعیین کنید تا بتوانید فونت مناسبی را انتخاب کنید.

فونت‌هایی که با برندتان سازگاری دارند

 

فونت مناسب برای وبسایت‌
فونت مناسب برای وبسایت‌

 

استفاده از یک قلم ایمن وب یعنی کاربر مجبور نیست یک فونت خاص را روی کامپیوتر خود نصب داشته باشد تا بتواند آن را به درستی ببیند. امروزه استاندارد طلایی فونت‌های گوگل است که در هر مرورگری به راحتی نمایش داده می‌‍شود. خوانایی فونت مرتبط است با اینکه چگونه کلمات در یک صفحه کنار هم مرتب می‌شوند و اینکه چقدر خواننده می‌تواند مطالب شما را راحت‌تر دنبال کند. برخی از مولفه‌های فنی تایپوگرافی به خوانایی طرح حروف کمک می‌کند مثل فاصله پاراگراف‌ها، اندازه فونت و فاصله میان کلمات.  تمام مشخصات تایپوگرافی به شما کمک می‌کند که برتری یک طرح حروف را نسبت به طرح‌های دیگر تشخیص دهید.

مسأله بینایی خیلی مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است. چند سال پیش روانشناسان و محققان تلاش کردند که از یافته‌های دانش بصری و حروف نگاری تاثیر اندازه فونت بر سرعت خواندن و درک مطلب را کشف کنند. آنها دریافتند که سرعت خواندن زمانی سریع‌تر است که وقتی از بالا و پایین یک حرف به سمت چشم خطی بکشیم، ارتقاع حروف باید 0.3 زاویه سمت چشم باشد. پس با این فرمول حداقل اندازه متن 4.5 Point برای 16 اینچ است. وب سایت‌های بسیاری وجود دارند که در عین اجرای صحیح قوانین مربوط به SEO سایت توجه طیف گسترده‌ای بازدیدکنندگان خود را از دست داده‌اند که علت اصلی آن انتخاب فونت نامناسب است.

زمانی که کاربر نتواند محتوا و مطالب سایت شما را به راحتی بخواند قطعاً از صفحه خارج شده و به سراغ وب سایت رقیب خواهد رفت. بنابراین آشنایی و انتخاب بهترین فونت‌ها برای طراحی سایت یکی از موضوعات مهمی است که در هنگام راه اندازی سایت باید به آن توجه ویژه داشته باشید. اولین چیزی که در هنگام انتخاب فونت باید در ذهن‌تان باشد این است که فونت شما باید برندتان سازگاری داشته باشد. اگر برای برندینگ راهنمای خاصی دارید باید برای انتخاب فونت نیز از آن کمک بگیرید. این کار باعث می‌شود که سازگاری بالایی بین وبسایت و برندتان ایجاد شود. پس سعی کنید برای انتخاب فونت به راهنمای اصلی برندتان مراجعه کنید.

درجه‌ بندی برای فونت‌ها

هیچوقت در یک پروژه از ۳ فونت بیشتر استفاده نکنید. هر فونت می‌تواند به میزانی اهمیت محتوای شما را نشان دهد. معمولا شما یک رنگ اصلی در وبسایت دارید و بعد از آن رنگ‌هایی که در درجه‌بندی‌های دیگری قرار می‌گیرند. این قاعده عیناً برای فونت‌ها نیز وجود دارد. شما باید فونت‌های‌تان را درجه‌بندی و به درستی مدیریت کنید. سربرگ‌ وبسایت شما فونت اصلی است. استفاده از همین درجه فونت در کنار لوگو نیز بسیار مهم است. سپس می‌توانید از یک فونت برای محتوای وبسایت استفاده کنید.

مطالب، توضیحات، پاراگراف‌ها و… توسط این فونت نوشته ‌شوند. فونت دوم شما باید قابلیت خوانایی بالایی داشته باشد و چشم‌ها را درگیر خود کند. در نهایت استفاده از یک فونت دیگر نیز می‌تواند برای دکمه‌های وبسایت استفاده شود. استفاده از چنین فونتی می‌تواند تمایز شما با دیگر برندها را نشان دهد. در انتخاب فونت مناسب انتخاب “اندازه” یکی از فاکتورهای مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. چرا که بعد از انتخاب طرح کلی فونت باید سایز آن با توجه به محل استفاده آن در متن انتخاب شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *